Tatlı Şerbeti Tarifi ve Malzemeleri
12 Temmuz 2024

Tatlı Şerbeti Tarifi ve Malzemeleri

Tatlı Şerbeti

Tatlı şerbeti yapmak, sanıldığının aksine oldukça zor bir iştir. Her tatlının şerbet ayarı ve sıcaklığı farklılık gösterir. İyi bir tatlı şerbeti yapmak, pratik gerektiren ve şerbetin kıvamını tutturmayı bilen herkesin yapabileceği bir şey değildir. Örneğin, şekerpare ve kalburabastı gibi hamurlu tatlılarda şerbetin çok sıcak olması ve yoğun olmaması gerekir ki tatlı şerbeti hızlı çeksin. Lokma tatlısı gibi mayalı hamurdan yapılan tatlılar için ise şerbetin çok cıvık olmaması gerekir. Baklava şerbeti de yapımı zor bir şerbet türüdür. Yufkası tek tek açılan tatlılarda, tatlının çeşidine göre şerbet ayarı değişim gösterir. Örneğin, burma baklava gibi hamur yoğunluğu az ve gevrek tatlılarda şerbetin ılık, tatlının soğuk olması gereklidir ki gevrekliğini kaybetmesin. Meşhur Antep baklavasının yapılışını televizyonda görmüşsünüzdür. Şerbet eklenirken hem tatlı hem şerbet sıcaktır ve baklava şerbetin içerisinde kaynar. Eğer siz evde yaptığınız baklavaya aynı işlemi uygularsanız, baklava hamur gibi olabilir. Çünkü imalathanelerdeki açma ve pişirme metotları evdekilerden daha farklıdır.

Baklava Şerbeti İçin Malzemeler

  • 40 cm ölçüdeki yuvarlak bir tepsi baklava için,
  • 3 su bardağı şeker
  • 3 su bardağı su
  • 1 büyük dilim limon
  • Bir çay kaşığının üçte biri tuz

Şerbetin Nasıl Yapılır?

Tatlı şerbeti ya da baklava şerbeti için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Şeker, su, tuz ve limonu tencereye koyup, ocağın altını açın. Şeker eriyene dek karıştırın. Bu ilk karıştırmayı yapmadığınızda şerbet daha hızlı şekerlenecektir. Tuz da şekerlenmeyi engellemek için etkili bir yöntemdir. İçine limonu kabuklu atmayacaksanız, çeyrek limon suyunu şerbeti ocaktan almadan 10 dakika önce ekleyin. Ocaktan almadan hemen önce eklerseniz, şerbet şekerlenecektir. Şerbet tamamen kaynamaya başladıktan sonra, altını kısıp tam 30 dakika kaynatmaya devam edin. Kıvamına gelen bir şerbetin, kaynarken çıkardığı ses ilk kaynamaya başladığı zamankinden farklıdır. Başlangıca göre baloncuklar da irileşmiş olacaktır. Şerbetin kıvamı oldukça yoğun olmalıdır ki, tatlı şerbeti hemen içerisine çekip hamurlaşmasın.

Eğer kat kat açılmış, gevrek bir tatlıysa şerbeti ılınıncaya kadar bekletip sonra tatlıya dökün. Eğer tatlınız biraz kalın ve sertse şerbeti ocaktan alır almaz dökün ve üstünü kapatın ki sert kalmasın. Ben yaptığım baklavaya şerbeti ocaktan aldıktan 15 dakika sonra dökerim. Çünkü çok gevrek bir baklava olmuştu. Şerbetin bekletme süresi de oda sıcaklığına bağlı olarak değişir. Soğuk bir mutfaktaki 15 dakikayla, sıcak bir mutfaktaki 15 dakika şerbette aynı etkiyi bırakmayacaktır. Burası sıcak bir yer olduğu için benim şerbeti 15 dakika bekletmem yeterli geldi. Soğuk bir mutfakta 10 dakika bekletmek yeterli olabilir büyük ihtimalle. Özetle, soğuk tatlıya ılık şerbet dökülecek. Şimdiden afiyet olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Nedret

12 Temmuz 2024 Cuma

ޞerbetin kıvamını tutturmakta zorlanıyorum. ޞeker eriyene kadar karıştırmak gerçekten bu kadar önemli mi? Ayrıca, soğuk bir mutfakta yaşıyorum, şerbeti 10 dakika bekletirsem tatlımın şerbeti hızlı çekip hamurlaşmasını nasıl engelleyebilirim?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Nedret, şerbet yaparken şekerin tamamen erimesi, şerbetin kıvamını tutturmak için çok önemlidir. ޞekerin erimediği durumlarda şerbet kristalleşebilir ve istenilen kıvamı elde edemezsiniz. Soğuk bir mutfakta yaşıyorsanız, şerbeti tatlıya dökmeden önce 10 dakika beklemek yerine, şerbeti ocaktan aldıktan sonra tatlıya daha sıcak halde dökebilirsiniz. Bu şekilde şerbetin tatlıya hızlı çekmesini ve hamurlaşmasını engelleyebilirsiniz. Ayrıca, tatlının da çok sıcak olmamasına dikkat edin; hem tatlının hem de şerbetin sıcaklığını dengelemek, en iyi sonuçları elde etmenize yardımcı olur.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Şekerpare Şerbeti Tarifi ve Malzemeleri

Şekerpare Şerbeti Tarifi ve Malzemeleri

Etimek Şerbeti Tarifi ve Malzemeleri

Etimek Şerbeti Tarifi ve Malzemeleri

Tatlı Şerbeti Tarifi ve Malzemeleri

Tatlı Şerbeti Tarifi ve Malzemeleri

Gül Şerbeti Tarifi ve Malzemeleri

Gül Şerbeti Tarifi ve Malzemeleri

Hazır Lohusa Şerbeti Tarifi ve Malzemeleri

Hazır Lohusa Şerbeti Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Lohusa Şerbeti Tarifi ve Malzemeleri

Lohusa Şerbeti Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Baklava Şerbeti Tarifi ve Malzemeleri

Baklava Şerbeti Tarifi ve Malzemeleri